Bezpłatne atrakcje w Edynburgu – miejsca, które warto zobaczyć

Edynburg to magiczne miasto, w którym szczególnie odnajdą się fani Harrego Pottera oraz The Crown. Sprawdź moją listę świetnych i bezpłatnych atrakcji, które pozwolą Ci odkryć piękno i czar stolicy Szkocji.

Bezpłatne atrakcje w Edynburgu

National Museum of Scotland – Szkockie Muzeum Narodowe to obowiązkowy punkt podróży do Edynburga. W muzeum znajduje się ponad 80-tysięcy eksponatów. Można tu spędzić cały dzień! Jednym z tysięcy eksponatów jest np. słynna owieczka Dolly, pierwsze sklonowane zwierzę. Hol Grand Gallery swoim kształtem przypomina nieistniejący już Kryształowy Pałac w Londynie. Trzy razy dziennie muzeum organizuje darmowe zwiedzanie z przewodnikiem w języku angielskim. Na terenie obiektu jest bezpłatna sieć WiFi. Godziny otwarcia – codziennie od 10-17

Link do mapy

Scottish National Gallery – galeria sztuki z bogatą kolekcją malarstwa europejskiego. W galerii można podziwiać dzieła takich światowych artystów jak: Monet, Van Gogh, Raphael, Tycjan, Botticelli. Otwarta codziennie od 10-17.

Link do mapki

Calton Hill – jedno z 7 edynburskich wzgórz, z którego rozpościera się piękny widok na miasto. Do wzgórza prowadzi główna ulica miasta – Princes Street. Na Calton Hill znajdziemy sporo majestatycznych pomników, m.in. National Monument of Scotland zbudowany ku pamięci żołnierzy poległych w wojnach napoleońskich (na wzór Panteonu). Budowla nie została nigdy ostatecznie ukończona.

Mapa Calton Hill

Royal Botanic Gardens & Princes Street Gardens – idealne miejsca na spacer. Spacerując po Princes Street Gardens można natknąć się na pomnik misia Wojtka. Miś Wojtek to niedźwiedź, który walczył w Armii Andersa i brał udział w bitwie o Monte Cassino. W jednostce nadano mu stopień Kaprala. Po zakończeniu II wojny światowej kompania razem z misiem Wojtkiem przeniosła się do Szkocji, konkretnie do Glasgow. Po demobilizacji jednostki wojskowej Wojtek został przeniesiony do zoo w Edynburgu, gdzie spędził 16 lat swojego życia.

Mapa Princes Street Gardens

Greyfriars Kirkyard – najbardziej nawiedzony cmentarz świata. Pochówków dokonywano na nim od połowy XVI wieku. To stąd Rowling czerpała inspiracje do nazwisk z Harrego Pottera. Można znaleźć tam chociażby grób „Lorda Voldemorta”.

Mapa Greyfriars Kirkyard

Victoria Street – najbardziej kolorowa ulica w Edynburgu. Można poczuć tu klimat ulicy Pokątnej. Znajdziesz tu sklep z gadżetami z Harrego Pottera – Museum of Context.

Victoria Street na Mapie