Londyn na jeden dzień? Najlepszy plan zwiedzania miasta

Pomysł na jednodniowy wyjazd

Londyn na jeden dzień? Moi drodzy, da się!

Bardzo często prosiliście mnie o jednodniówki. Przyjęłam wyzwanie i specjalnie poleciałam do Londynu, by opracować dla Was plan jednodniowego zwiedzania, dzięki któremu poczujecie klimat miasta. 

Co prawda podczas opracowywania tej trasy spędziłam w Londynie dwa dni, ale pierwszy dzień zwiedzania zakończyłam o godzinie 17, tak aby upewnić się, że każdy kto wybierze się na tę jednodniówkę, ze spokojem na 21 zdąży na samolot. 

SPIS TREŚCI

Jak dotrzeć do Londynu?

Loty na lotnisko Stansted odbywają się nawet kilka razy dziennie z większości dużych lotnisk w Polsce, liniami Ryanair. Ja leciałam z Poznania. Przylot do Londynu jest o 8 rano, powrót o 21. Godzina na lotnisku na sprawdzenie paszportu (tak, aktualnie, by przylecieć do UK potrzebujemy paszport) i lecimy zwiedzać.

Ze Stansted najszybciej do centrum dojedziecie pociągiem, który jedzie godzinę i kursuje co 30 minut. Jego stacja jest zaraz przed lotniskiem. Wyjście na stacje jest doskonale oznakowane – na pewno traficie. Bilety warto kupić przez stronę stanstedexpress z wyprzedzeniem. Będzie taniej nawet o kilkanaście funtów.

Dojeżdżamy na stację przy Liverpool Street koło godziny 10. Po 18 mamy pociąg powrotny – jeśli faktycznie chcemy być na lotnisku te 2 godziny przed czasem dla pewności. I realizujemy super plan, który dla Was przygotowałam.  

Jednodniowy plan zwiedzania Londynu

Plan zakłada zwiedzanie Londynu o własnych nogach + jeden przejazd metrem.

Londyn to ogromne, różnorodne miasto. Wiadomo, w jeden dzień nie zwiedzicie wszystkiego! Zobaczycie natomiast:

  •  panoramę miasta z punktu widokowego w Sky Garden (wstęp bezpłatny)
  • twierdzę Tower oraz Tower Bridge
  • Chinatown i Soho
  • zbiory w National Gallery (wstęp do galerii jest bezpłatny) oraz Trafalgar Square
  • Big Bena i opactwo Westminsterskie
  • Buckingham Palace
  • wiewiórki w St Jame’s Park

Spod Buckingham Palace na stację kolejową dojedziecie metrem – Circle Line w niecałe 20 minut. Do Polski wrócicie pełni wrażeń i ochoty na więcej!  

Poniżej mapa jednodniowego zwiedzania:

SKY GARDEN - panorama Londynu

Sky Garden to bezpłatny punkt widokowy, z którego można podziwiać Londyn. 

Podczas mojej wizyty w Londynie niestety w Sky Garden odbywała się impreza zamknięta. Jednak zaledwie 3 minuty dalej znajduje się inny bezpłatny punkt widokowy – The Garden at 120, na który możecie wjechać bez wcześniejszej rezerwacji. W przypadku Sky Garden rezerwację trzeba zrobić z wyprzedzeniem. Darmowy bilet zarezerwujesz na tej stronie: https://skygarden.london/